Amint beköszönt a hidegebb idő, előkerülhetnek a vastag téli ruháink a szekrényből. De milyen anyagokat érdemes választanunk? Hogyan maradjunk stílusosak a hideg napokon?
Természetes anyagok
A selyem
Ha könnyed esésű anyagra vágysz télen is, válaszd a selymet! A legtöbb más anyaggal összehasonlítva nem fog olyan melegen tartani, mivel nagyobb a hővezető képessége, vagyis több hő távozhat el a testünkből. Azonban jobban melegen tart, mint a pamut-akril keverék vagy a pamut és poliészter keverék. Tudományos szempontból a tulajdonságai alapján megfelelő hőszigetelő, de általában vékony anyagokat készítenek belőle. Ezeket válaszd a vastag pulóverek alá, amiket a fűtött helységekben könnyedén levehetsz.
Milyen belőle készült darabokat válassz télre?
- vastag ing
- sál/vállkendő
- kötött pulcsi
- atléta/top
Pamut:
A pamut egy univerzális anyag, ami lehet vékony, szellős vastagságú nyárra, vagy vastag, hogy a téli elemeknek is ellenálljon. Nagyszerű alternatíva azoknak is, akik allergiásak az olyan anyagokra, mint a gyapjú.
A pamut előállításhoz rengeteg vízre van szükség, feldolgozása során rengeteg vegyszert használnak. Ha fontos számodra a fenntarthatóság keresd a minősített biopamut anyagokat, az újrahasznosított pamutot, vásárold másodkézből , vagy jó alternatívája lehet a TENCEL is.
A gyapjú:
Az egyik gyönyörű és hihetetlenül meleg téli anyag, amelyet érdemes télen az elsők között választanunk. A gyapjú különleges anyag, mert a benne lévő légzsebeknek köszönhetően természetes szigetelést biztosít. Vízálló, így a havas-latyakos időben is jó szolgálatot tesz.
Súlyának akár 40%-át is képes összegyűjteni nedvességben, és mégis száraz marad, ami segíthet szabályozni a testhőmérsékletet.
A gyapjú leggyakoribb fajtái:
- A báránygyapjú: a kb. hét hónapos fiatal állatok első nyírásából nyerik. Ekkor rendkívül sima, puha és finom gyapjút nyírható, ami hipoallergén tulajdonságokkal is rendelkezik. Néha szűzgyapjúnak is nevezik, bár ez a kifejezés a még nem feldolgozott gyapjúra is vonatkozik.
- A merinó gyapjú: A merinó gyapjú finom szálairól ismerheted, amelyek rendkívül puha tapintásúak, és kiváló anyagot biztosítanak olyan ruhadarabokhoz, amik közvetlenül érintkeznek a bőrünkkel. A merinó gyapjú más gyapjúkhoz képest alacsonyabb hozamú: a lenyírt gyapjút vegyi anyagokkal mossák át, hogy eltávolítsák a természetes lanolinréteget. A folyamat során az eredeti gyapjúnak csupán a fele nyerhető ki. Ez a fáradságos folyamat teszi a merinógyapjút drágábbá, mint a többi gyapjú.
- Az alpaka: Az alpakák üreges szőrszálai lehetővé teszik, hogy a belőlük készült anyag melegebb és könnyebb legyen a juhgyapjúnál. A kasmírral összehasonlítva az alpaka gyapjú hasonlóan puha, de jelentősen erősebb. Az alpaka szőre hipoallergén, így ideális az érzékeny bőrűek számára is.
- Az angóra: ezt az angóra nyulak szőréből nyerik, és az egyik legkönnyebb, legfinomabb és legmelegebb a természetes szálak közül. Az angóra rendkívül finomsága miatt hajlamos a mattodásra és a nemezesedésre, ezért a tenyésztőknek minden nap kifésülik a nyulakat. Ez az időigényes folyamat és az alacsony hozam együttesen magas árat eredményez. A szálak rendkívül puhák, de nagyon finomak, érzékenyek is, emiatt gyakran keverik más szálakkal, hogy növeljék tartósságát.
- A mohair: az angóra kecske nyírása, ami több okból is különbözik a többi gyapjútól. Különleges textúráján túl mellette is a felsorakoznak a gyapjúk pozitív tulajdonságai. A kecske fedőszőrzetének szőrszálai a nyírási folyamat során gyakran az aljszőrzethez kerülnek, ez eredményezi az egyedülállóan bolyhos szövetet.
Milyen ruhaként viseld?
- pulóver
- kabát
- zokni
- nadrág/szoknya
- blézer
- sál
A kasmír
A kasmírt a kasmír kecskék aljszőrzetéből nyírják le, amikor azok a vedlési időszakba lépnek. Mivel a kasmírt az aljszőrzetből nyírják, hozama igen alacsony: egy pulóver előállításához két kasmírkecske szükséges. A kasmír háromszor-nyolcszor melegebb lehet, mint a gyapjú. A belőle készült kelme finom anyagú, rendkívül sűrűre szőhető, nem érezzük karcosnak és nagyjából olyan puhaságú, mint a merinó.
Anyagok keverése
Ahogyan fent már említettem, az egyes anyagok pozitív tulajdonságai felerősíthetőek, a hiányosságai kiküszöbölhetőek más anyagok keverésével. Így teszi például a selyem a gyapjút elegánsabbá, a gyapjú a selymet erősebbé, melegebbé.
A természetes szálakat gyakran keverik műszálakkal is, hogy azok ellenállóbbak, rugalmasabbak az elkészült ruhadarab pedig olcsóbb lehessen. Ahhoz, hogy a természetes szálak előnyös jellemzői érvényesüljenek, legalább 40%-ban kell tartalmazniuk az anyagoknak.
Műszál télen: igen vagy nem?
Amennyiben csak azért választanál műszálas ruhát, hogy melegen tartson, úgy keresd inkább a fent említett alapanyagok egyikét. A műszálas anyagok rossz szigetelők, nem szívják magukba a nedvességet.
Ha meglévő ruháidat szeretnéd viselni, akkor rétegezd őket, lehetőleg úgy, hogy ne a műszálas legyen a legalsó és a legfelső réteg.
Mit húzzunk a fejünkre, kezünkre és lábunkra télen?
A bélelt, természetes bőr cipő lehető legjobb választás, hiszen egy belőle készült jó minőségű cipő nem ázik át és jól szigetel, véd a hideg ellen. A műbőr csizmáidról sem kell lemondanod, viseld őket a fent említett anyagok egyikéből készült vastag zoknival vagy harisnyával, esetleg speciális téli talpbetéttel. Ugyanez igaz a kesztyűkre.
Télre válassz gyapjúból, gyapjú filcből sapkát, valódi szőrből készült kalapokat.
Mit viseljek télen, ha vegán vagyok?
Amennyiben az etikai okok miatt nem viselsz állati eredetű ruhadarabokat, úgy még mindig vásárolhatsz másodkézből, amivel nemcsak a környezetet de az állatokat is véded. Az én téli ruhatáram állati eredetű anyagait 95%-ban másodkézből szereztem be az évek alatt.
Picit hosszúra sikeredett ez a bejegyzés, de őszintén remélem, hogy hasznos volt számotokra!
A képekért hatalmas köszönet Halmai Gyöngyinek!
Nagyon tetszenek a modelleken lévő ruhák. Meg lehet ezeket vásárolni valahol?
Természetesen. A képek alatt található linkek egyenesen a webshopra vezetnek. Kellemes nézelődést! Vásárolj tudatosan! 🙂
[…] Milyen anyagokat viseljünk télen? […]